Home > Over ZMC > Commissie Historie Zaanse Ziekenhuizen

Commissie Historie Zaanse Ziekenhuizen

Oprichting

De commissie werd in 1991 opgericht door Dr. F. van Soeren, oud-internist en voorzitter tot eind 2004. Werkruimte en archief waren gesitueerd binnen het ziekenhuis maar na het in gebruik nemen van de nieuwbouw betrok de commissie in 2018 een werk- en archiefruimte, tevens expositieruimte in het Rijksmonument oliemolenpakhuis “De Schepel” te Wormer.  


Doelstellingen

De commissie streeft er naar de historie van de gezondheidszorg in de Zaanstreek, in het bijzonder die van het ziekenhuis, te verzamelen, vast te leggen en toegankelijk te maken.Hiertoe behoren het verzamelen van documenten, boeken, foto's, krantenknipsels, instrumenten en andere objecten zoals gebruiksvoorwerpen uit de kapel van het oude St. Jan / Johannes ziekenhuis.


Activiteiten

Om de doelstellingen uit te voeren zijn verschillende activiteiten ontplooid.

  • Foto's, instrumenten, objecten, documenten en krantenknipsels zijn gedigitaliseerd en op de eigen Beeldbank gezet.
  • Het verzorgen van presentaties aan Verenigingen en Serviceclubs op locatie en in de Schepel.
  • Het inrichten en beheren van het Zaans Medisch Museum met oude medische instrumenten en objecten uit o.a. de Zaanse Ziekenhuizen.
  • Het organiseren van exposities, onder andere tijdens Open Monumenten Dagen.
  • Het publiceren van artikelen in diverse tijdschriften over de geschiedenis van de ziekenhuizen.
  • Diverse boeken zagen het licht waaronder het boek van de hand van Dr. F. van Soeren (oprichter en 1e voorzitter van de Commissie): "Huisartsen, specialisten & ziekenhuizen, feiten uit de Zaanse Geneeskunde van de twintigste Eeuw." (2004), en het boek “Trautwein en Willems, glas-in-lood in Zaanstad” uitgegeven door Marijke van Essen, (secretaris van de Commissie) over de glas-in-loodramen uit de kapel van het St. Jan / Johannes Ziekenhuis.
  • Een geselecteerd deel van de documenten is ondergebracht in het Gemeentearchief Zaanstad. Het resterende deel is opgeslagen in “De Schepel”.

Samenstelling van de commissie

De commissie bestaat uit gepensioneerde medewerkers.
De namen worden hieronder vermeld met daarbij de voormalige functies.

Dagelijks bestuur

Dr. J.L.T. Oomen, voorzitter   chirurg
M. J. van Essen-Pouwer, secretaris  directiesecretaresse
N. van Loon-Hogewoning, penningmeester hoofd centrale sterilisatie afdeling

      
Leden

W. Aangeenbrug                            hoofd bouw en techniek
E. van Barneveld                            verpleegkundige pijnpoli
Dr. A. Binnerts                                 internist
J. Duijvis                                           functioneel beheerder ICT
R. van Egmond- Fonteijn               radiodiagnostischlaborant 
F. van der Made                              portier/ receptionistS. Tijdeman- Brouwer                        medewerker planbureau

 
   

Bereikbaarheid

De Commissie Historie Zaanse Ziekenhuizen is bereikbaar via: secretaris@historiezaanseziekenhuizen.nl 

Bezoekadres Zaans Medisch Museum (geopend op afspraak)
Molenpakhuis De Schepel
Veerdijk 22, Wormer

Meer informatie
Meer informatie kunt u vinden op onze website chzz.nl.

Bezoek ons ook op  FacebookInstagram of YouTube

Bezoekadres

Koningin Julianaplein 58
1502 DV Zaandam

Bezoektijden

16.00 - 19.30 uur (gehele week)
11.00 - 12.00 uur (alleen weekend)

© 2026 Zaans Medisch Centrum  - alle rechten voorbehouden | Privacy statement | Cookie verklaring | Responsible disclosure |